
27 червня виповнився рік з дня підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Економічна частина Угоди запрацює лише з 1 січня 2016 року. Однак постійна підтримка, а також автономні преференції з квітня 2014 не минули даром. Це все мало б забезпечити зростання українського експорту в ЄС щонайменше на 15 %, що повністю компенсувало б втрату російського ринку збуту.
Спершу експорт дійсно зріс: він збільшився на 14,9 % уже в першому півріччі. Однак згодом нестабільна ситуація на Сході негативно вплинула: за даними Держстату було зафіксоване зростання експорту в ЄС на рівні 2,6 %.
В свою чергу показник перших чотирьох місяців поточного року зафіксував падіння більш ніж на третину (34,4 %). Такий показник став результатом зменшення поставок металургії. Справа в тому, що війна на Донбасі загальмувала роботу багатьох металургійних підприємств.
Іншою галуззю, яка також втратила свої показники стало рослинництво. За минулий рік експорт впав на 6,4 %. Однак більшість видів експорту зросла: наприклад, поставки зернових в ЄС зросли на 5 %; поставки олії – на 58,4 %.
Збільшився експорт й інших важливих для українського народу галузей: поставки машинобудування зросли на 9,5 %, хімічної промисловості – на 13 %.

Аналогічна ситуація була відчутна на початку 2015. Однак додалося й скорочення експорту аграрної продукції. Зауважимо, що в Мінекономрозвитку таку ситуацію пояснюють низькими світовими цінами, через що експортери просто змушені були взяти паузу.
Не можна й упускати той факт, що українська продукція повинна бути адаптована до технічних регламентів та норм ЄС, що зробить її більш конкурентоспроможною.
Звичайно експорт постійно коливається, однак можна без сумніву сказати, що підкорення ринку ЄС дозволить значно покращити стан вітчизняної економіки.

Експерти впевнені, що експорт в ЄС допоможе вийти Україні з кризи. Тож все залежить лише від нас!


